Anasayfa > Teknik Servis > Mekanik Tesisat Bakım Onarım > Doğalgaz Tasarrufu Sağlamak İçin 10 Altın Öneri

Kış boyunca yüksek doğalgaz faturalarına maruz kalan kişiler, mevsim öncesinde belli hazırlıklar yapmalı ve doğalgaz tasarruf yöntemleri ile ilgili çalışmadır. Binaya izolasyon yaptırmak, çift cam taktırmak akla ilk gelen önemli yöntemler arasındadır. İlk başta masraflı olduğu düşünülse de uzun vadede kar edeceğinizi bilmelisiniz.
  
Doğalgazda tasarruf yöntemleri;

1. Binaya izolasyon yaptırmak

Binada izolasyon olması doğalgaz faturalarını direk olarak etkileyen bir durumdur. Bu yalıtım sayesinde hava çabuk ısınır ve dışarıya çıkmaz. Şayet izolasyon yoksa en kısa süre içerisinde yaptırılmalıdır. Doğalgazda kullanımında tasarruf yöntemleri arasında gösterilen bu adım, uzun vadede kar getirecektir.

2. Yıllık kombi bakımlarını ihmal etmemek
Kombiye periyodik olarak bakım yaptırmak önemli bir adımdır. Bu bakımlar sayesinde cihazın ömrü uzar, yüksek performansla çalışır ve olası arızaların önüne geçilir. Yüksek performansla çalışmayan bir kombi hem normalden fazla doğalgaz harcar hem de yaşam alanını yeterince ısıtmaz.

3. Petek bakımlarına önem vermek
3 yılda bir yapılması tavsiye edilen petek bakımı, ihmal edilen bir durumdur. Oysa ki yaşam alanının içerisinde verilen sıcaklık bu cihazlar sayesinde gelmektedir. Uzmanlardan yardım isteyerek petekleri istenilen seviyeye ulaştırabilirsiniz.

4. Peteklerin üstünü kapatmamak
Peteklerin üstünü kapatmak, sıklıkla yapılan hatalardan biridir. Petek önüne koltuk, masa gibi eşyaların getirilmesi ya da peteklerin üzerine kıyafet, kitap gibi eşyaların koyulması ısı alışverişini olumsuz olarak etkiler. Bu durumda hane içerisinin yeterince ısınmadığını görebilirsiniz.

5. Çift cam kullanmak
Dışardaki hava ile temasın tamamen kesilmesi isteniyorsa en kolay adım camları yenilemektir. Son teknolojiyle hazırlanan çift camlar evi rüzgar, yağmur, kar gibi hava olaylarından direk olarak korumaktadır.

6. Vana ayarlarını yapmak
Kış mevsimi yaklaştığı zaman gerçekleşen petek hazırlıklarının bir diğer adımı da vana ayarlarını yapmaktır. Kullanılmayan odalarda bulunan peteklerin vanalarını kapatarak doğalgaz tüketimini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

7. Oda termostatı kullanmak
Oda termostatı, ısı ayarını düzenleyen bir sistemdir. Oda içerisindeki ısıyı ölçen ve derecesine göre kombi kullanımını otomatik olarak ayarlayan termostat, doğalgaz kullanımında avantajlı bir yöntem olacaktır.

8. Sıcak su ayarlarını yapmak
Sıcak su kullanırken normal daha yüksek ısıdan fazla geldiğini düşünüyorsanız ayarlarda bir sorun olduğunu bilmelisiniz. Bu durumda ayarlamayı çeşmeden yapmak doğru değildir. Doğalgazla ilgili tasarruf sağlamak için su sıcaklığı ayarları kombi üzerinden yapılmalıdır.

9. Isı ayarlarını doğru yapmak
Kombiyi hangi sıcaklık değerinde çalıştırılması gerektiğini bilmek gerekiyor. Yüksek ısıda çalıştırmak öncelikle yüksek faturaların gelmesine neden olacaktır. Bu sebeple “ekonomik” ayarda tutulmalı ve derecesiyle ilgili değişiklik yapılmamalıdır.

10. Radyatörleri hazırlamak
Kış mevsimi geldiği zaman kombiyi çalıştırmadan önce radyatörleri hazırlamak gerekiyor. Öncelikle tüm odalarda bulunan radyatörlerin havası düzenli bir şekilde alınmalıdır. Bu yöntem sayesinde termostatın düzgün bir şekilde çalışması sağlanır.

Copyright 2021 - Genç Tesisat Ltd. Şti.